poniedziałek, 22 lutego 2010

Kawa z COE w młynie - czas na pierwsze wrażenia!

Niczym na crash teście nasza młoda (wciąż, haha) załoga jako pierwsza zmierzyła się z testowaniem nowego nabytku - Junqueiry, kawie wyróżnionej certyfikatem Cup of Excellence, która wcsniej nie gościła w stolicy naszego województwa. Po kilku shotach jakie wylądowały w zlewie (ustawienie młynka nie jest proste, o nieeee, ale gdy się już to zrobi to efekty są nie do przecenienia) oraz kilku następnych, które na własnej skórze testowali na sobie nasi bariści oraz my, w końcu udało się nam oswoić brazylijskiego singla sprawiając, że nasz Mazzer (wiele się już w życiu namielił) polubił ją niemal tak samo jak i my.

Nas samych ta wytrawna i intensywna kawa już w pierwszej chwili zaskoczyła bajecznie bogatą gamą aromatów, wśród których dominuje czekolada, karmel, oraz grapefruit i limonka. Tym razem bynajmniej nie w kwaśnym, "robuścianym" wydaniu, za to ze świeżą, owocową i dynamiczną nutą.

Wszystkich espresso-podróżników chcących na własnych kubkach smakowych poznać tą szlachetną kawę zapraszamy do Kofeiny już od jutra! Śpieszcie się, bo mamy jej tylko kilogram!!

A&K

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz